Jak długo nagrzewa się woda w balii?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak długo trzeba czekać, aż woda stanie się idealnie ciepła, by móc zanurzyć się w kąpieli na zewnątrz z książką lub ulubionym napojem? Zastanawiałeś się, jak długo nagrzewa się woda w balii? Odpowiedź nie jest tak oczywista, jak mogłoby Ci się wydawać, gdyż zależy ten aspekt od kilku kluczowych czynników.

Zanim wejdziesz do balii ogrodowej

Zacznijmy od podstaw. Tak jak wspomnieliśmy we wstępie, czas nagrzewania wody w balii zależy od kilku kluczowych aspektów. Pierwszym z nich jest pojemność bali – logika podpowiada, że im większa konstrukcja, tym dłużej będziemy musieli czekać na odpowiednią temperaturę wody. Drugim ważnym elementem jest źródło ciepła. Wiele zależy od tego, czy konstrukcja została wyposażona w piec na drewno, czy może posiada elektryczny system grzewczy. Ponadto, co oczywiste, należy wziąć pod uwagę temperaturę otoczenia – im bowiem niższa temperatura panuje na zewnątrz, tym woda może potrzebować więcej czasu na podgrzanie do zakładanego stanu.

Warto wziąć pod uwagę także rodzaj drewna, który jest wykorzystywany do palenia w piecu. Najlepiej sprawdza się suchy opał pochodzący z dębu, buku czy też grabu, gdyż jego spalanie daje dużo ciepła w krótkim czasie.

Liczby mówią same za siebie

Przyjmijmy, że mamy standardową balię ogrodową o pojemności 1000 litrów i chcemy podgrzać wodę od temperatury 10°C do upragnionych 38°C. Zakładając, że nasze źródło ciepła dostarcza 10 kW mocy, potrzebujemy około 2 godzin, aby osiągnąć cel. Oczywiście, są to obliczenia, które zakładają idealne warunki, nieuwzględniające strat ciepła do otoczenia. Większość konstrukcji zarówno z zewnętrznymi, jak i zintegrowanymi piecami pozwala na osiągnięcie podgrzania wody do 38°C we wspomniane 120 minut.

Chcesz osiągnąć szybsze nagrzanie wody w balii ogrodowej? Sprawdź te sposoby!

Jeśli chcesz zmaksymalizować proces podgrzewania wody oraz tym samym skrócić czas oczekiwania na ciepłą kąpiel, istnieje kilka sposobów, by przyspieszyć ten proces. Pierwszym z nich jest częściowe napełnienie bali wodą o wyższej temperaturze, jeśli mamy taką możliwość. Innym sposobem może być zastosowanie pokrywy, która ograniczy ucieczkę ciepła do otoczenia.