Czy na postawienie balii ogrodowej potrzebne jest pozwolenie?

W obliczu rosnącej popularności organizowania w ogrodach i na działkach rekreacyjnych stref relaksu, duże grono osób decyduje się na stworzenie m.in. mini spa. Główną jego częścią najczęściej okazuje się będąca rodzajem zewnętrznego jacuzzi, balia ogrodowa. Pozwolenie na jej postawienie w większości przypadków nie jest wymagane, jednak, w kontekście formalno-prawnym, ich instalacja może budzić pewne wątpliwości. Z tego względu chcemy je wyjaśnić w poniższym wpisie.

Balia w ogrodzie – regulacje prawne

Pierwszym krokiem w rozważaniach na temat potrzeby uzyskania pozwolenia na postawienie balii ogrodowej jest zapoznanie się z lokalnymi przepisami budowlanymi. Wiele zależy od specyfiki danego urządzenia, a w szczególności od jego rozmiaru czy też umiejscowienia. Balia ogrodowa powinna być bowiem zainstalowana w odległości 4 metrów od działki sąsiada.

Wielkość i trwałość instalacji

Decydujące znaczenie ma wielkość balii oraz jej charakter – czy jest to konstrukcja tymczasowa, czy też stała. Małe, przenośne balie ogrodowe zazwyczaj nie wymagają formalnych pozwoleń, ponieważ są traktowane podobnie do zwykłych mebli ogrodowych. Dotyczy to konstrukcji nieprzekraczających 35 metrów kwadratowych. Natomiast większe, stałe instalacje mogą być postrzegane jako obiekty budowlane, co wiąże się z koniecznością spełnienia odpowiednich wymogów prawnych. Należy je wtedy zgłosić jako obiekty (budynki) rekreacji indywidualnej do właściwego urzędu gminy.

Zasady bezpieczeństwa i estetyki

Niezależnie od wymogów formalnych, ważne jest, aby instalacja balii ogrodowej była zgodna z zasadami bezpieczeństwa. Należy również wziąć pod uwagę potencjalny wpływ takiej instalacji na otoczenie oraz estetykę ogrodu. W niektórych przypadkach może to wymagać konsultacji z sąsiadami lub lokalnymi urzędnikami.

Czy pozwolenie na postawienie balii ogrodowej jest potrzebne?

W wielu przypadkach – nie. Poza powyżej wymienionymi wyjątkami można cieszyć się relaksem i odpoczynkiem, korzystając z balii ogrodowej. Należy jednak pamiętać, że przepisy polskiego prawa co jakiś czas się zmieniają i warto konsultować się z urzędnikami, by uniknąć potencjalnych problemów.